Janette Rallison- "Prawie dobra wróżka"

Udostępnij ten post

  


Autor: Janette Rallison
Tytuł: "Prawie dobra wróżka"
Rok polskiego wydania: 2011
Czas czytania: 18-20.06.2013
Ocena: 10/10
Zdęcie okładki pochodzi ze strony:http://lubimyczytac.pl/


     Co bym zrobiła, gdyby pewnego dnia w mojej sypialni pojawił się krasnoludek? Zapewne uznałabym, że to jakiś żart.
    A co gdyby zaraz potem pojawiła się moja dobra wróżka, proponująca mi spełnienie trzech życzeń?? Pewnie bym z nich skorzystała. Tak samo postąpiła bohaterka książki Janette Rallison -"Prawie dobra wróżka"... Ale od początku.
   Tansy ma 13 lat gdy rozwodzą się jej rodzice. Ona i jej młodsza siostra Kendall zostają z matką w Nowym Jorku, a ojciec przeprowadza się do Rock Canyon w stanie Arizona, lub jak to zwykła mawiać Tansy do "krainy kaktusów", lub "dziury zabitej deskami".
Nie utrzymuje z ojcem serdecznych stosunków; prawdę mówiąc jest na niego zła. Zła za to że ją zostawił. Jej rozgoryczenie nasila się jeszcze wtedy gdy ojciec poślubia Sandrę i poświęca się wychowaniu swojego pasierba, a przyrodniego brata Tansy-Nicka.
    Niefortunny zbieg okoliczności sprawia, że Tansy zmuszona jest do przeprowadzki do ojca. Nie bardzo jej się to podoba. Jednak już pierwszego dnia w nowej szkole spotyka Bo - szkolnego chuligana.
Jest szczęśliwa do czasu, gdy Bo zabiera ją na randkę połączoną z dewastowaniem ratusza. Jest to "protest" Bo i jego kumpli, w ramach zamknięcia biblioteki, w której pracują ojciec i macocha Tansy.
Dziewczyna jest oburzona zachowaniem chłopaka i nie bierze udziału w przestępstwie.
Gdy przyjeżdża policja chłopacy zostawiają ją samą, przez co dziewczyna ląduje na komisariacie.
Tam poznaje Hudsona, który podstępem "wyciąga" z niej informacje na temat Bo i jego kumpli.
Na dodatek Hudson okazuje się synem komendanta,co potęguje rozgoryczenie Tansy.
       I wtedy pojawia się nasz krasnoludek Clover i dobra wróżka( albo wystarczająca jak powiedział krasnal) o imieniu Chryzantemowa Gwiazda Chrissy. Jak już wspomniałam wróżka może spełnić trzy życzenia Tansy, na co dziewczyna ochoczo przystaje. Niestety Clover nie bez powodu nazwał Chrissy wystarczającą wróżką. Przez pomyłkę sprowadza do XXI wieku Robin Hooda i Wesołą Kompanię, przez co Tansy ma  nie lada kłopoty, a na dodatek musi wykorzystać swoje drugie życzenie, aby odesłać ich z powrotem do domu.
      Można by pomyśleć, że w takim razie z dobrze przemyślanym i wypowiedzianym trzecim życzeniem nie powinno być problemów. A jednak.
Tansy ląduje w dwunastowiecznej Anglii, w bajce o Rumpelstiltskinie. Od tej pory nastąpi ciąg zabawnych i nieprawdopodobnych zdarzeń, oczywiście z dozą miłości w tle.
      Mogłabym tu zdradzić o wiele więcej szczegółów, lecz nie chciałabym odbierać Wam przyjemności z czytania:) Książkę Janette Rallison czytałam po raz drugi, więc mniej więcej wiedziałam co się wydarzy, co jednak nie umniejszało radości czytania:)
Pierwszy raz czytałam tę książkę tak około rok temu, więc widząc tę książkę w bibliotece, postanowiłam odświeżyć sobie pamięć i ją wypożyczyłam:D
      To już moje drugie spotkanie z Chryzantemową Gwiazdą. Występuje ona też w książce "Taka sobie wróżka" , o której napiszę przy okazji:)
       Książka jest przyjemna w odbiorze, szybko się ją czyta. Idealna na letnie wieczory.
Autorkę znam również z innych jej książek, które czytałam ( m.in. "Wszystkie chwyty dozwolone"), i żadna z nich mnie nie zawiodła.

"Nie wystarczy czytać [...] słowa trzeba chłonąć, bo wtedy zabierają nas do innego świata" (Frank Miller-ojciec Tansy , str.8)

6 komentarzy :

 1. Słyszałam już wcześniej o tej książce. Właśnie z bloga, ale już nie pamiętam jakiego. Zaciekawiła mnie ona, ale nadal nie zebrałam się w sobie i nie poszłam po nią do biblioteki.
  Jeśli znalazłabyś troszkę czasu, by skomentować mojego bloga to bardzo proszę, bo przecież sama wiesz jakie to jest ważne. Odwdzięczę się tym samym :)
  http://modaprzemijastylpozostajex3.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. naprawdę warto po nią sięgnąć:)
   polecam i pozdrawiam:D

   Usuń
 2. Pierwszy raz słyszę o tej książce i autorce. Aż sama się sobie dziwię, gdyż okładka "Prawie dobrej wróżki" jest magiczna, że,aż chce się ją wziąć do ręki i poznać jej treść. Cieszę się zatem, że fabuła jest interesująca, w związku z czym zapewne poszukam tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. owocnego szukania:)
   cieszę się bardzo, i gorąco pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Mam pytanie - czy nie ma dwóch wersji tej "Prawie dobrej wróżki"??? Bo ja miałam książkę o tym samym tyule, tam była również Chrissy, tyle, że przenosiła główną bohaterkę do czasów Kopciuszka, Królewny Śnieżki i kogoś tam jeszcze.

  Skom? http://kawiarenka-balladyny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest, tylko jest to "Taka sobie wróżka"
   pozdrawiam:D

   Usuń